31 Asterix en Latraviata

Asterix en Latraviata (Astérix et Latraviata)

Asterix en Obelix komen terug van de jacht (en een ontmoeting met een Romeinse patrouille). Maar wanneer ze het dorp binnen lopen lijkt het wel verlaten. Totdat ze een hoek om lopen en alle dorpelingen aantreffen die hen feliciteren met hun verjaardag. Zoals bekend zijn Asterix en Obelix op dezelfde dag geboren. En om het feest compleet te maken zijn de moeders van de twee vrienden ook naar het dorp gekomen voor het feest. Hun vaders zijn er nog niet. Die hebben met z'n tweeën een souvenirwinkel in Condatum (Rennes) en het is nu hoogseizoen. Maar zodra ze klaar zijn met het werk zullen ze ook komen. Asterix en Latraviata, tekening van Uderzo Beide moeders hebben ook presentjes meegenomen voor hun zonen. Asterix krijgt een schitterend zwaard en voor Obelix is er een mooie Romeinse helm voor zijn verzameling. En moeders blijven moeders. Zodra ze alleen zijn met hun kinderen wordt er naar eventuele trouwplannen geïnformeerd. Dit tot ontzetting van zowel Asterix als Obelix. Maar wat nog niemand in het dorp weet, is dat de presentjes ook een hoop herrie zullen gaan geven. De vaders van de twee Gallische strijders worden door de Romeinen gearresteerd. Want wat blijkt? Het zwaard en de helm behoren toe aan Pompejus, een rivaal van Caesar. De eeuwig dronken ex-soldaat Bacchionysus heeft het zwaard en de helm meegenomen en deze geruild voor wat drank. Nu weten veel mensen aan wie het zwaard en de helm toebehoren. En Pompejus wil zijn aanwezigheid in Gallië stil houden. Hij is namelijk bezig om een leger op de been te brengen om Caesar van de troon te stoten. De vaders van Asterix en Obelix (Astronomix en Obelopalix) worden samen met Bacchionysus in de kerker gegooid. En er moet een plan komen om de wapens terug te krijgen. Omdat het sturen van legioenen geen zin heeft, wordt er door de aanhanger van Pompejus, prefect Bonusmalus, iets anders verzonnen. Hij heeft een actrice gevonden, de grote Latraviata. Met behulp van een pruik is Latraviata het evenbeeld van Walhalla. Het is Bonusmalus bekend dat Obelix bijzonder gevoelig is voor de charmes van de echte Walhalla. De namaak Walhalla moet het zwaard en de helm zien terug te krijgen. Onder begeleiding van een Romein, Pincodus, gaat de vermomde Latraviata naar het dorp van Asterix en Obelix. Ze zal net doen alsof ze (als Walhalla) haar geheugen kwijt is en alleen Obelix nog kent. Het blijkt inderdaad heel gemakkelijk om de helm van Obelix te krijgen. Maar dan blijft het zwaard nog over. En die is nu in het bezit van Asterix. Door de twee vrienden tegen elkaar uit te spelen, krijgen Asterix en Obelix ruzie. Hierbij verkoopt Obelix Asterix een mep. Deze is daarvan danig van de kaart en weet niet meer wie hij is of waar. Maar een drankje van Panoramix doet wonderen, hoewel het ook wel wat onbedoelde bijwerkingen heeft. Ondertussen is het gerucht dat Pompejus bezig is een leger op de been te brengen uitgelekt en Caesar neemt tegenmaatregelen. Hierdoor ontstaat tussen de Romeinen onderling een groot wantrouwen. Ben je voor Caesar of voor Pompejus? En in Condatum is de echte Walhalla er achter gekomen dat de vaders van Asterix en Obelix in de kerker zitten en dus haast zij zich, samen met haar man Tragicomix, naar het dorp. Maar halverwege komen ze de kar tegen met de vermomde Latraviata. Dan blijkt de waarheid. En Asterix en Obelix gaan hun vaders uit de kerker redden. Ook Caesar zelf komt nog langs en krijgt Pompelus op een presenteerblaadje van Asterix. Als dank krijgt Asterix een gouden beeldje van Caesar, dat hij onmiddellijk aan Latraviata geeft vanwege de geweldige voorstelling. Het avontuur is goed afgelopen en dit wordt gevierd met een groot feestmaal onder de sterren. Maar let eens op Idefix!!!

In Asterix en Latraviata (Astérix et Latraviata) uit 2001 maken we uitgebreid kennis met de families van Asterix en Obelix. In het album 'Het pretpakket' viel voor het eerst de verjaardag van Asterix en Obelix tegelijk. Ze worden op dezelfde dag geboren. Omdat 'Het pretpakket' in Nederland pas in 2003 werd uitgegeven, zal het enige verwondering hebben gewekt dat beide helden tegelijk jarig zijn. In het album 'Obelix & co' was dit namelijk nog niet het geval. Ook zien we de ouders van Asterix en Obelix in het album verschijnen. Dit is overigens niet de eerste keer, ze zijn wel vaker voor het voetlicht getreden.
Naast de ouders van Asterix en Obelix komen we ook nog een aantal oude bekenden tegen. Natuurlijk Walhalla en haar man Tragicomix. Zij deden voor het eerst hun intreden in het album 'Asterix en het 1ste legioen'. Maar er is nog een oude bekende. En wel Bacchionysus, hij komt ook voor in 'Het geschenk van Caesar'.
De naam van Latraviata komt van La Traviata. Dit de titel van een opera van Giuseppe Verdi. La traviata betekent zoveel als 'De dolende'.
Hier en daar zitten ook verwijzingen in het album verwerkt. Op pagina 7 is een verwijzing naar de hoge snelheids lijn (in Frankrijk de TGV). Latraviata is de eerste actrice een Caesar mag ontvangen (op pagina 46). Een hint natuurlijk naar de oscar-uitreiking. Althans, dat was mijn eerste gedachte. Maar ik vergat dat er nog een filmprijs bestaat en wel de Franse César. Deze filmprijs wordt ieder jaar uitgereikt sinds 1975. De genomineerden worden beoordeeld door de Académie des Arts et Techniques du Cinéma. De prijs ontleent haar naam aan het beeldje van de beeldhouwer César Baldaccini. Het zal dit beeldje zijn dat Uderzo bedoeld.
Maar ook het stichten van een gezin zit als een rood draadje door het album heen. Zo zijn de koppelpogingen van de moeders voor hun zonen. Maar er is er maar één die daadwerkelijk van de kaart raakt. En dat is Idefix. Op pagina 28 ziet hij een mooi vrouwtje en is direct verkocht. Obelix is de rest van het verhaal zijn hondje dan ook kwijt. maar op de laatste pagina komt hij terug met het vrouwtje...en kroost.
Het is een redelijk album geworden. Het uitgangspunt van het verhaal en de twist van de namaak Walhalla is goed. Alleen is er ook nu een stukje dat mij zo kan bekoren. En dat is het gedeelte waar Asterix na het drinken van een toverdrank redelijk rondstuitert. Net als met het Atlantis deel in het vorige album voegt dit weinig toe. Wel heel leuk verwerkt is de verliefdheid van Idefix.

32 Asterix het pretpakket

Asterix het pretpakket (Astérix et la rentrée gauloise)

Een bijzonder album in de Asterix serie wordt gevormd door Asterix het pretpakket (Astérix et la rentrée gauloise). In Nederland verscheen dit album in 2003, maar In Frankrijk was het al 10 jaar eerder verschenen. Anders dan de overige albums bevat dit deel niet één doorlopend verhaal, maar is het een verzameling van 14 korte verhalen. Het album met de korte verhalen werd in 1993 in Frankrijk uitgebracht ter ondersteuning voor de verkoop van video's van de eerste Asterix films. Een aantal van de verhalen in dit album waren al eerder in Nederland verschenen in onder meer een reclame-uitgave en een schoolagenda. Daarnaast is bijvoorbeeld ook een verhaal opgenomen dat speciaal was gemaakt voor het blad Elle. Een aantal verhalen zijn gemaakt door René Goscinny en Albert Uderzo, sommige alleen door Albert Uderzo. De volgende verhalen zijn in het album opgenomen met daarachter weergegeven de oorspronkelijke publicatiebron.

  • Terug naar school door Goscinny en Uderzo (Pilote 1966)
  • De geboorte van Asterix door Uderzo (Journal Exceptionnel Astérix 1994)
  • In 50 voor J.C. door Goscinny en Uderzo (National Geographic 1977)
  • Canteclerix de Gallische haan door Uderzo (nooit eerder gepubliceerd)
  • De mistletoe door Goscinny en Uderzo (Pilote 1967)
  • Mini midi maxi door Goscinny en Uderzo (Elle 1971)
  • Asterix zoals hij nog nooit te zien was door Goscinny en Uderzo (Pilote 1969)
  • Olympische Lutetia door Uderzo (Jours de France & Parijs olympische stad in 92 1986)
  • De Gallische lente door Goscinny en Uderzo (Pilote 1966)
  • De mascote door Goscinny en Uderzo (Pilote 1968)
  • Latijnomanie door Goscinny en Uderzo (Astérix et la rentrée gauloise 1973)
  • De auteurs voor het voetlicht door Goscinny en Uderzo (1962-1963)
  • Obelisc'h door Goscinny en Uderzo (Pilote 1963)
  • De geboorte van een idee door Goscinny en Uderzo (Pilote 1962)

33 Het geheime wapen

Het geheime wapen (Le ciel lui tombe sur la tête)

Asterix en Obelix zijn op jacht naar everzwijnen. Maar zodra zij er één zien is het dier volledig verstijfd. Ook horen ze geen enkel geluid meer in het bos. Ongerust snellen de twee vrienden terug naar het dorp. Hier treffen ze de dorpsbewoners aan in dezelfde toestand als het everzwijn. Volledig bevroren. Alleen Panoramix lijkt hieraan te zijn ontsnapt. Dan beseffen de drie wat de reden is. Asterix had toverdrank op voordat hij ging jagen, Panoramix had net wat toverdrank geproefd en Obelix...ach dat is bekend. Dan verschijnt er een reuzenbol boven het dorp. Hieruit komt al snel een paars gekleurd wezentje. Het wezentje blijkt Toon toen te heten en te komen van een verre planeet genaamd Tadsylwine. De bol is zijn ruimteschip. Asterix en Panoramix met de aliens, tekening van Uderzo Vrijwel direct wordt hij gevolgd door een superkloon die de opdrachten van Wydelistaner uitvoert. Op verzoek van de drie vrienden zorgt Toon ervoor dat de dorpelingen weer uit hun verstijving los komen. Het leven in het dorp neemt weer een aanvang. Dan vertelt Toon de reden van zijn komst. Hij wil de dorpelingen waarschuwen tegen de Nagma's, een ander ruimtevolk. Het hele universum weet dat de Galliërs een geheim wapen bezitten en de Nagma's willen dit hebben. Als snel verschijnt er een Nagma en de strijd tussen hem en de Wydelistaner om de toverdrank brandt los. Maar uiteindelijk slagen beiden hier niet in en vertrekken van de aarde. Toon zorgt ervoor dat alle herinneringen bij de Galliërs en de Romeinen zijn gewist.

Wat jammer! Het album uit de serie, 'Het geheime wapen' (Le ciel lui tombe sur la tête) uit 2005, is een bijzonder zwak verhaal geworden. Werkelijk nergens heeft het een glimlach op mijn gezicht kunnen brengen. Asterix die te maken krijgt met aliens. Nee, dit past echt niet in de geest van de strip. Onze kleine held mag de strijd aanbinden met vele bekendheden uit de klassieke geschiedenis, plaatsen bezoeken en wereldreizen maken. Maar een bezoek van een hogere technologie die een tegenstander meebrengt en een soort star wars gaan spelen, is niet wat ik verwacht. Het verhaal zelf heeft ook te weinig. Het album is een ode aan Walt Disney. De planeet waar de bezoeker vandaan komt heet Tadsylwine (dit is een anagram van Walt Disney). En wanneer je de naam Wydelistaner anders rangschikt krijg je Walt Disney-er. Zijn uiterlijk is ontleend aan Mickey Mouse, een bedenksel van Walt Disney. Overigens kan je dit al snel verzinnen wanneer je de boodschap achter in het album leest. De superkloon is een karikatuur van Arnold Schwarzenegger in een Superman outfit. In het verhaal zitten ook nog andere verwijzingen verwerkt naar de Amerikaanse comics, zoals Spiderman en Batman. Het verhaal verscheen in 2005. De golfoorlog die onder president Bush is gestart zit ook in het verhaal verwerkt. Het geheime wapen dat gezocht wordt kan vergeleken worden met de vernietigingswapens die Irak zou hebben gehad (en waarvan later overigens niets bleek te kloppen). Op pagina 20 vertelt Toon dat hun wijze man Hubs heet, verander de lettervolgorde en je krijgt Bush. De tegenstanders van Toon zijn de Nagma. Ook dit is een verwijzing naar strips en wel de manga strips die bijzonder populair zijn in Japan en waarvan de films en boekjes inmiddels zijn komen overwaaien naar Europa. Series als Yu-Gi-Oh! zijn ook in Nederland gemeengoed geworden. De vormgeving van de Nagma is eveneens van dit soort strips afgeleid.

34 De verjaardag van Asterix en Obelix - Het guldenboek

De verjaardag van Asterix en Obelix - Het guldenboek (L'Anniversaire d'Astérix et Obélix - Le Livre d'or)

De verjaardag van Asterix en Obelix - Het guldenboek (L'Anniversaire d'Astérix et Obélix - Le Livre d'or) werd uitgebracht op 22 oktober 2009. Met dit album wordt gevierd dat de serie nu 50 jaar bestaat. Bejaarde Asterix Obelix en Panoramix met Uderzo (Personnes âgées Astérix, Obélix et Panoramix avec Uderzo) Het album zal grotendeels zijn geschreven door Albert Uderzo, hoewel op de kaft ook René Goscinny wordt genoemd als tekstschrijver. En er is een feest van gemaakt! Een mooie ode aan een geweldige stripserie die al een halve eeuw plezier heeft gebracht.

Het album bestaat uit verschillende verhalen en invalshoeken. Omdat de strip nu 50 jaar is, leek het Uderzo wel grappig om het dorp te tekenen, waarbij er inderdaad 50 jaren verstreken zijn. Het eerste verhaal speelt dan ook in jaar 1. We zien de zoon van Hoefnix bezig met een metalen kunstgebit voor de oudjes van het dorp. Asterix die op zijn kleinkinderen past. Maar niet alles verandert. Nestorix zit nog steeds onder de plak (ook al is hij al meer dan 100 jaar, kan niet anders). Ook onze helden zijn inmiddels kaal en oud. Maar dan komt de tekenaar uitleggen dat het allemaal maar een grapje is, een grap waar Obelix niet om kan lachen. En dus krijgen de twee vrienden weer hun oude (dus jongere) voorkomen terug. Dus zijn we terug in het jaar 49 V. Chr. en de verjaardag van Asterix en Obelix wordt gevierd. Allerlei bekenden uit vorige avonturen komen de twee vrienden feliciteren met hun verjaardag. De vrouw van Nestorix toont ons diverse versies van Obelix in verschillende outfits, een reis door de toekomst van Frankrijk. Voor Asterix heeft ze wel iets heel aparts in gedachte. Er zitten diverse korte verhalen in het album. Zo is er een verhaal over hoe de toekomstige gezinnen van Asterix en Obelix eruit zouden zien (althans volgens de bekende dames uit het dorp), Obelix die Panoramix niet helemaal begrepen heeft, tot aan toekomst voorspellingen van waarzeggers en leden van het Romeinse theater.
Albert Uderzo heeft een mooi eerbetoon gemaakt aan Asterix en Obelix (en aan Goscinny). Het is een mooi overzicht geworden van 50 jaar stripgeschiedenis. Veel bekenden uit eerdere avonturen komen opdraven, tot aan Julius Caesar toe (zij het na behoorlijk aandringen van Cleopatra).

35 Asterix bij de Picten

Asterix bij de Picten (Astérix chez les Pictes)

De streek Armorica heeft een strenge winter meegemaakt. Gelukkig dat op een ochtend een bleek zonnetje zich laat zien. Iedereen in het welbekende dorpje neemt de gelegenheid te baat om even naar buiten te gaan. Zo ook Asterix en Obelix. Omdat er teveel sneeuw ligt om op everzwijnjacht te gaan, gaan de twee vrienden naar het strand. Want daar zijn oesters te vinden, ook een lekkernij. Obelix loopt graag over het strand na een zware storm omdat er dan van alles is aangespoeld. Zo vinden ze een oude helm, een amfoor en nog iets. MacAdam is weer thuis uit de strip Asterix, tekening van Conrad Iets waar ze niet goed raad mee weten. En dat is niet zo verwonderlijk want er is een groot stuk ijs aangespoeld. Nu is dat niet zo bijzonder, maar wel dat er een man in het ijsblok zit. Omdat ze niet weten wat ze met hun vondst moeten aanvangen nemen ze de ingevroren man mee naar het dorp. Natuurlijk komt Panoramix,de druïde van het dorp, naar deze bijzondere vondst kijken. De man doet Panoramix eerst denken aan de bewoners van Hibernia (Ierland) maar door de tatoeages op zijn borst vermoedt de druïde dat ze van doen hebben met een Pict uit het verre Caledonië (Schotland). De ingevroren Pict wordt naar de hut van Panoramix gebracht om hem te laten ontdooien. Terwijl de gevonden Pict natuurlijk het gesprek van de dag is onder de dorpsbewoners, meldt er zich ook een wat bijzondere Romein in het dorp. Zijn naam is Numerusclausus, beambte van de afdeling volkstelling te Rome. Samen met zijn collega's bezoekt hij de meest afgelegen provincies om de bewoners te tellen en een lijst op te stellen van hun hoedanigheden. Heroïx, het stamhoofd, vindt het allemaal prima zolang de Romein maar opschiet. Nu gaat het ontdooien van de Pict natuurlijk gewoon door en is Panoramix te veel afgeleidt om goed op hem te letten. Daardoor gebeurt het zomaar dat de strandvondeling uit zichzelf door het dorp begint te dwalen. Blijkbaar is de Pict zijn stem kwijt en hij probeert wanhopig zijn verhaal duidelijk te maken met gebarentaal. Maar echt succesvol is hij hier niet in. Wel maakt hij behoorlijk wat indruk op de vrouwen in het dorp, dit natuurlijk tot grote irritatie van hun mannen. Wanneer het uit de hand dreigt te lopen, besluit Heroïx dat het een goed idee zou zijn wanner Asterix en Obelix de vondeling zouden begeleiden naar Caledonië. En dus staan op een mooie lentedag onze helden op de steiger om de oversteek te wagen. Het dreigt wel een beetje saai te worden totdat er in de verte een zeil zichtbaar wordt. Volgens de Pict zijn het piraten. Tot zijn grote genoegen heeft hij zijn stem weer terug en vertelt dat hij MacAdam heet. Terwijl ze het akkefietje met de piraten afhandelen vertelt MacAdam zijn verhaal. Hij is in een hinderlaag gelopen van een rivaal genaamd MacAber, die zijn oog heeft laten vallen op het leiderschap bij de Picten. En op de verloofde van MacAdam, Camilla. Dat moet dus wel even worden rechtgezet. Een mooie klus voor onze vrienden.

In 2009 leek het gedaan met de avonturen van de bekende Galliërs, maar in 2013 zag toch een nieuw avontuur van Asterix het levenslicht. Dit album is het eerste dat niet van de hand is van de originele bedenkers van deze succesvolle strip. Het avontuur 'Asterix bij de Picten' (Astérix chez les Pictes) is gemaakt door Jean-Yves Ferri en Didier Conrad. En om maar met de deur in huis te vallen, ze zijn er helemaal in geslaagd om een echt Asterix avontuur te maken. Natuurlijk is het altijd maar afwachten of de voortzetting van een reeks door anderen geen aantasting is van de serie. Dat is hier absoluut niet het geval, je hebt een echt Asterix gevoel bij dit nieuwe deel. Complimenten, want het is niet echt gemakkelijk om met een zo overbekende serie verder te gaan. Je moet maar durven en gelukkig durfden Jean-Yves Ferri en Didier Conrad het aan. Het avontuur Asterix bij de Picten is ouderwets genieten. Wat wel opviel is dat de benaming van sommige personages is aangepast. Zo heet het stamhoofd Abraracourcix nu Heroïx. Maar dat mag de pret niet drukken.

Jean-Yves Ferri werd in 1959 geboren in Frankrijk. Sinds 1993 werkte hij voor het tijdschrift Fluide Glacial. Hij is ook de schepper van onder meer Aime Lacapelle. Vanaf 2002 schreef hij de serie 'Le Retour à la Terre' voor tekenaar Manu Larcenet. Op 25 juli 2011 werd hij aangesteld als scenarist voor de volgende aflevering van de Asterix-serie.
Didier Conrad werd geboren in Marseille op 06 mei 1959. Toen hij 14 jaar was werd zijn eerste strip in het tijdschrift Spirou gepubliceerd. In 1978 tekende hij de strip 'Jason' naar scenario's van Jean-Claude Smit le Bénédicte (Mythic). In die periode begon ook de lange samenwerking met Yann (Yannick le Pennetier). In het midden van de jaren 80 kwam er een einde aan hun samenwerking. Hierna ging Didier Conrad een aantal jaren samenwerken met Lucie Commenge. In 1994 pakte hij de samenwerking met Yann weer op en maakte onder meer 2 delen voor de serie 'Kid Lucky'. In oktober 2012 werd aangekondigd dat Didier Conrad de tekeningen zou verzorgen voor de nieuwe Asterix.

36 De papyrus van Caesar

De papyrus van Caesar (Le papyrus de César)

Het verhaal begint ditmaal in Rome. In zijn paleis ontvangt Julius Caesar zijn uitgever en adviseur, de welbespraakte Bonus Promoplus. Caesar is in zijn nopjes, hij gaat een boek uitgeven over zijn veldtocht in Gallië. In zijn Commentarii de Bello Gallico (Commentaren over de Gallische Oorlog) staan louter klinkende successen. Nou ja, op één hoofdstukje na dan. Hoofdstuk 24 gaat over de nederlagen die Caesar heeft geleden bij een klein dorpje in Amorica. Ook Promoplus zit met het hoofdstuk in zijn maag, want kan Caesar nu wel stellen dat heel Gallië is overwonnen wanneer er een klein dorpje dapper enzovoorts. Promoplus stelt voor om dit hoofdstuk met een discrete sluier te bedekken. Niemand in Rome zal het weten en de Galliërs zullen het boek niet gaan lezen, probleem opgelost. Caesar is al snel overtuigd van het nut, hij liegt ook niet, hij heeft het er gewoon niet over. Dat is geen liegen, dus kan het plan van Promoplus worden uitgevoerd. Alleen als het uitkomt dan kan Promoplus een enkeltje naar het circus tegemoet zien. Promoplus is overtuigd van het slagen en haast zich naar de werkplaatsen van de Numidische kopiisten. Alle exemplaren van hoofdstuk 24 worden in beslag genomen. Op één exemplaar na. Een kopiist, Bigdatha, lukt het om een kopie van het befaamde hoofdstuk te bemachtigen. Hij verlaat heimelijk de villa van Promoplus. Wanneer niet kort daarna de gecensureerde versie van het boek van Caesar verschijnt, is het een enorm succes. Dat Caesar een boek heeft geschreven veroorzaakt in het bekende dorpje in Amorica veel minder opschudding. Nee, dan de horoscopen, die zorgen voor het nodige gedoe. Vooral Obelix is onaangenaam getroffen door de voorspelling. Asterix en de papyrus van Caesar, tekening van Conrad Nu is er nog iemand onaangenaam getroffen en dat is Promoplus in het verre Rome. Hij krijgt te horen dat er toch één exemplaar van het fameuze hoofdstuk aan zijn aandacht is ontsnapt en waarschijnlijk in handen is gekomen van de Gallische activist Polemix. Volgens een tablet is Polemix een persmuskiet zonder grenzen. Promoplus vermoed dat Polemix met de papyrusrol terug zal gaan naar Gallië. Hij stuurt een speciale eenheid achter Polemix aan om hem te onderscheppen. Het doel van Polemix had Promoplus goed geraden. De man haast zich naar Gallië. Maar hij gaat niet naar zomaar een plaats. Want waar kan hij zich beter verbergen dan in het kleine dorpje dat al zo lang weerstand biedt aan de legers van Caesar? Inderdaad, hij zoekt zijn toevlucht in het dorp van onze vrienden. Nadat hij eenmaal in het dorp is, vertelt Polemix wat de papyrus inhoudt. Caesar heeft gelogen en heeft niet heel Gallië onderworpen, dit zal het Romeinse Rijk op zijn grondvesten doen schudden. Maar Heroïx, Asterix en Panoramix zijn minder onder de indruk. Een geschreven stuk, een boek. Dat is niet de manier waarop de Galliërs hun herinneringen levend houden. Dat gebeurt via vertellingen. En hoewel de dorpelingen er eerst niet zo mee bezig zijn, komt na een wat onrustige nacht toch het besef dat de waarheid bewaard moet worden voor toekomstige generaties. Panoramix, Asterix en Obelix zullen de reis ondernemen naar het Carnutenwoud om het verhaal door te geven aan Archeopterix, een oude druïde die alle verhalen van de Galliërs in zijn hoofd heeft. Ze worden echter gevolgd door drie Romeinse legionairs die hardnekkig hun best gaan doen om de papyrus te onderscheppen. En ondertussen wordt Promoplus in Rome steeds ongeruster.

Het is dan zover! Deel 36 van de serie Asterix is verschenen onder de titel 'De papyrus van Caesar' (Le Papyrus de César). Het nieuwe duo Jean-Yves Ferri en Didier Conrad hebben werderom de juiste toon geslagen. Het is een echt Asterix avontuur geworden met de nodige grappige verwijzingen naar onze tijd. Als uitgangspunt heeft het werk van Caesar gediend (de Commentarii de Bello Gallico of Commentaren over de Gallische Oorlog), want in zijn boek is natuurlijk geen enkele vermelding te vinden over onze dappere vrienden en nu weten we waarom. Ferri heeft een aantal leuke elementen verwerkt in zijn scenario, zoals verkoopoplagen, communicatiemiddelen, de sensatiepers, het belang van een imago en nog veel meer. Op het einde is er nog een grappige verwijzing naar René Goscinny en Albert Uderzo. Het tekenwerk van Conrad past naadloos in de traditie. Conclusie? Asterix is helemaal terug en kan nog jaren mee!

37 Asterix en de race door de laars

Asterix en de race door de laars (Astérix et la Transitalique)

Een van de symbolen van de trots van het Romeinse rijk zijn haar wegen. Kaarsrecht aangelegd om van uit alle uithoeken van het rijk naar Rome te kunnen reizen. Maar de kwaliteit laat nogal eens te wensen over, zoals vele reizigers aan de lijve ondervinden. Dit is natuurlijk voer voor de politici in Rome. Het duurt dan ook niet lang voordat senator Thermocumulus het woord neemt en Lactus Bifidus ervan beschuldigt fondsen te verduisteren die voor het onderhoud van het wegennet bestemd zijn. Maar senator Bifidus is niet snel uit het veld geslagen en neemt direct het woord. Hij, als verantwoordelijke voor het wegennet in het rijk, weet beter. De wegen zijn in goede staat en dat zal hij bewijzen. Hij kondigt aan dat er een bijzondere wagenrace zal plaatsvinden. De race zal de hele laars doorkruisen en openstaan voor alle volken van de bekende wereld. Zijn aankondiging verstomd de senaat en snel verlaat Bifidus het gebouw. Nu was het wel een goede zet om Thermocumulus de mond te snoeren, maar Bifidus weet als geen ander dat het wegennet in slechte staat is. En de race moet nog georganiseerd worden. Eenmaal thuis wacht Bifidus een verrassing. Niemand minder dan Caesar zelf heeft zich toegang verschaft tot de woning. Uiteraard heeft Caesar het idee van de race al gehoord. En hij vindt het een uitstekend idee. Er is echter een klein dingtje waar Bifidus wel rekening mee moet houden, de overwinning moet behaald worden door een Romein. Faalt Bifidus, dan ziet zijn toekomst er niet bepaald rooskleurig uit. Niet veel later treffen wie Asterix en Obelix in Darioritum waar ze Nestorix begeleiden die naar de tandarts moet. Terwijl Asterix Nestorix naar d etandarts brengt, laat Obelix zich verleiden tot de aanschaf van een racewagen. Normaal zou dit niet handig zijn, maar nu komt het goed uit want onze vrienden horen van de race door de laars. Na een kort overleg met het stamhoofd reizen Asterix en Obelix af naar het zuiden om aan de race deel te nemen. Een paar dagen later is in Modicia de start. Uit alle uithoeken van het Romeinse rijk zijn er deelnemers. Alleen de Romeinse deelnemer is een beetje een raadsel. Hij draagt een masker en noemt zichzelf Coronavirus. Maar al gelijk vanaf het begin is het duidelijk dat Coronavirus zich niet helemaal aan de spelregels zal gaan houden. En er zijn wel meer vreemde zaken, zoals het verleggen van het parcours of wielen die plots loskomen. En Coronavirus wint race na race. Kunnen Asterix en Obelix het tij nog keren?

In 2017 verscheen 'Asterix en de race door de laars' (Astérix et la Transitalique). Het is het derde album gemaakt door Jean-Yves Ferri en Didier Conrad. En ook met dit avontuur hebben ze weer de juiste toon aangeslagen. Het is een echt Asterix avontuur geworden, vol met wendingen en grappen. De verschillende deelnemers aan de race hebben allemaal zo hun eigenaardigheden en ook de wisselwerking tussen Asterix en Obelix is weer prima. Het tekenwerk van Conrad sluit uitstekend aan bij de 'klassieke' verhalen. Wederom een prima deel in deze klassieke serie.

De wereld van Asterix door Gosinny en Uderzo (Le monde d'Astérix par Uderzo et Gosinny)